Rád bych se vrátil k otázce přepravy a balení korálů
a opravit nebo rozšířit starší článek zde na blogu. Naštěstí již není bezpodmínečně nutné používat pro přepravu polystyren a plast. Dnešní přidaná hodnota polystyrenu a plastu je vlastně jen v dostupnosti a bezkonkurenční ceně. Ekologické a udržitelné alternativy jsou přinejmenším rovnocenné a v některých případech dokonce výhodné. Bohužel je také dražší a tudíž pro mnoho výpočtů nepoužitelný.

Každý náš zákazník však může potvrdit, že existuje i jiná cesta, a i když výslovně žádáme o konstruktivní kritiku, a to i v negativní oblasti, na naše obaly máme zatím jen kladné ohlasy. Rádi bychom vám je tedy představili:

Naše balení Make Reef
Vnější obal tvoří lepenka s izolačními rohožemi ze slámy. Sláma je vynikající izolační materiál s podobně nízkou tepelnou vodivostí jako polystyren. Také biologicky odbouratelné a snadno znovu použitelné.

Nachhaltiges und umweltfreundliches Verpacken von Korallen  Nachhaltiges und umweltfreundliches Verpacken von Korallen
Izolační vlastnosti nejsou v žádném případě horší než u polystyrenu, právě naopak. Dokonce reguluje vlhkost. Slaměnou izolaci lze kompostovat nebo znovu použít, pokud máte hlodavce, na zahradu apod., protože byla tvarována speciálním procesem bez přísad a není lepená.

Aby se zabránilo úniku, jsou korály upevněny ve dvojitých plastových kelímcích PLA různých velikostí, které byly předem podrobeny rozsáhlé testovací fázi. Jednorázové kelímky lze jen stěží rozeznat od plastových. Trochu tenčí, ale stabilní. PLA granule jsou vyrobeny z udržitelného kukuřičného škrobu a jsou kompostovatelné.

Nachhaltiges und umweltfreundliches Verpacken von Korallen
Při opravování korálů jsme šli jinou cestou než obvyklou. Vyvinuli jsme a vyrobili vlastní zásuvný systém, díky kterému je polystyren a gumičky nadbytečné a ještě lépe a snadněji zajišťuje bezpečný transport korálů. Zásuvný systém se také skládá z plastu PLA/kukuřičného škrobu, který je šetrnější k životnímu prostředí.

Nachhaltiges und umweltfreundliches Verpacken von Korallen
Korálové kalíšky také umístíme do jednoho nebo více praktických izolačních sáčků, abychom dále minimalizovali teplotní výkyvy. Tato izolační taška se pak dá velmi dobře použít na přepravu hrnků s mořskými potvorami nebo v případě potřeby na uchování šestibalení plechovek v chladu :). Tento přepravní box je určen k dalšímu použití a také jako praktický dárek pro vás a (samozřejmě) není biologicky rozložitelný. To platí i pro ostatní doplňky a dárkové předměty.

Nachhaltiges und umweltfreundliches Verpacken von Korallen
Obalové chipsy jsou vyrobeny z pšenice, kukuřice a potravinářských barviv, jsou antistatické a kompostovatelné. V případě napodobeniny se ujistěte, že používáte stabilní kukuřičné lupínky, které si udrží svůj tvar, i když jsou mokré. Jinak to může skončit nevzhledným bahnem a být pro korály osudné.

Nachhaltiges und umweltfreundliches Verpacken von Korallen  Nachhaltiges und umweltfreundliches Verpacken von Korallen
Ostatní výplňový materiál a samolepky dodacího listu jsou vyrobeny z organické dřevité vlny nebo recyklovatelného sběrového papíru. Balicí páska se skládá z nezávadných škrobových směsí, přírodního kaučuku a PLA. Ne tak flexibilní jako normální balicí páska, ale více než dostačující a odolná proti roztržení. Vše kompostovatelné.

Nachhaltiges und umweltfreundliches Verpacken von Korallen
U větších korálů stále čekáme na kompostovatelné sáčky a uvedení odpovídajícího produktu na trh, které se bohužel odkládá.

Nachhaltiges und umweltfreundliches Verpacken von Korallen

Jak vidíte, funguje to jinak než s polystyrenem a plastem – a funguje to velmi dobře. 

A ne – nejsem ani eko, ani ekologický aktivista. V pátek na ukázky nechodím, a i když ano, pořád mě řazení štve. Takže nejsem pod žádným tlakem, abych zachránil svět nebo něco podobného, ​​ale štve mě, že korál z biotopu ohroženého plasty a polystyrenem musí být odeslán s polystyrenem a plastem a je pravděpodobné, že tento obalový odpad bude být stejný nakonec ohrozí a otráví další útes.

Nesoudím nikoho, kdo zasílá polystyren a plasty, protože moc dobře znám obtíže a náklady spojené s pokusem o přepravu zcela ekologickým způsobem. Pokud však vím, Make Reef je jediný obchodník s korály, který zasílá kompletně s kompostovatelnými materiály a byl bych velmi rád, kdybychom na to neměli monopol a kdyby se alespoň někteří další pokusili o to alespoň částečně vyhněte se materiálům, které mají poločas rozpadu několik set až několik tisíc let, a proto náš dnes dodávaný polystyren bude stále plout oceány minimálně do roku 7020 – a ano, to je také německý odpad, protože naše vláda vyváží část našich odpadků do zemí, které ani vařit tyto odpadky neumí zlikvidovat.

Můžete mi napsat a získat tipy na alternativy.

Celé to tady nemá působit dojmem mravního kázání, ale netuším, jak jste na tom – byl bych rád, kdybychom tento pozdrav mohli společně poslat do světa především my obchodníci s korály.

 Nachhaltiges und umweltfreundliches Verpacken von Korallen
Obrázek bez licenčního poplatku Cristiana Palmera

S ohledem na to – mějte se dobře a šťastné skákání

Váš make reef tým

32 nápad o „Udržitelné a ekologické balení korálů"

 1. Společnost Aqua Schwarz spol říká:

  Moin,
  Přečetl jsem si tento příspěvek několikrát a děkuji za vaši snahu. Pokud je to pro mě možné, rád bych toto úsilí také podpořil; I já bych velmi rád měl kontakty ohledně obstarání materiálu. s pozdravem
  Adrian

 2. Michael Neils říká:

  Skvělá věc, chtěla bych to takhle poslat, líbí se mi hlavně ty korálové poháry.
  Kde mohu materiál objednat?
  Zdravím Michaele

 3. Niclas říká:

  Ahoj Markusi, taky bych byl rád, kdybych dostal email s informacemi o zdrojích dodávek, bylo by skvělé, kdyby to takto udělalo několik lidí :)

 4. Mewapro říká:

  Myslím, že je velmi důležité, abychom v našem úžasném koníčku mysleli na udržitelnost. Palec nahoru za tento příspěvek! Také se snažím znovu a znovu vymýšlet obal. Nemůžeme se na jedné straně přimlouvat za udržitelné potomstvo a na straně druhé vytvářet hory zbytečného odpadu.

 5. Alex říká:

  Je běžnou mylnou představou, že PLA je kompostovatelné. Je naprosto správné, že PLA se získává z granulí kukuřičného škrobu a může se teoreticky i rozkládat. To funguje za určitých laboratorních podmínek (které bohužel neznám nazpaměť), které se v přírodě prostě nevyskytují.
  Jediným efektem vložení PLA nádoby do kompostéru by bylo, že by se pomalu mechanicky rozbila a rozbila na menší a menší kousky, až by zbyly jen mikroplasty.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny * výrazný