Akvárium s mořskou vodou je akvárium provozované se slanou vodou a nabízí vhodné prostředí pro mořské ryby a korály.

Fascinace akvária s mořskou vodou spočívá v přenesení exotických podmořských světů z Karibiku, Austrálie a Indo-Pacifiku do vašeho obývacího pokoje. Až příliš často ztrácíme kontakt s úchvatnou krásou přírody a akvárium s mořskou vodou nám dává tu nejpůsobivější příležitost být součástí takového ekosystému. Těsně před katastrofálními vyhlídkami, kterým jsou přírodní útesy vystaveny, nabízí udržitelně provozované akvárium s mořskou vodou příležitost zpřístupnit tyto fascinující světy budoucím generacím.

Tímto článkem bych se rád podělil o své osobní zkušenosti a hodnocení úspěšné stavby a provozu mořského akvária. Zde sdílím poznatky, které jsem mohl nasbírat za své 4 roky v mořské akvaristice. Netvrdím, že jsem odborník a žádám, abyste zpochybňoval všechna má tvrzení a porovnával je s jinými zdroji. Po několika letech v tomto koníčku si uvědomíte, že v mořské akvaristice není jen jedna pravda. Každý si proto podle mého názoru může najít svou osobní cestu ke svému individuálnímu obývákovému riffu. Pokusím se vás však na vaši cestu co nejlépe připravit.

Mořské akvárium - vše, co byste měli vědět

Cesta do mořského akvária

V následujícím bych vám rád ukázal svůj vývoj od konvenčního civilisty k vášnivému akvaristovi mořské vody. 😉 Dále shrnu své poznatky a zkušenosti, které jsem za poslední čtyři roky na mořské scéně nasbíral, co nejvíce zhuštěné, aby z mých zkušeností měli možnost zúročit jak začátečníci, tak pokročilí mořští akvaristé.

Ale na tomto místě je třeba znovu říci, že v mořské akvaristice existuje mnoho cest k úspěchu. Existují různé pooly, které vedly k úspěšnému poolu s různými metodami a postupy. Moje zkušenost je tedy jen jedna z mnoha. Ale k úspěchu pěkné smíšené nádrže s rybami, kameny a měkkými korály by to mělo vést bez velkého úsilí.

První myšlenky

Pro mnohé, kteří vážně uvažují o provozování mořského akvária, není tato myšlenka zcela nová. Mnoho z nás má již v minulosti zkušenosti se sladkovodními nádržemi nebo je akvária se slanou vodou fascinovala již delší dobu. Když hledáte koníček, rovnováhu mezi stresujícím každodenním životem nebo dovolenou se šnorchlováním či potápěním, touha po údržbě vlastního malého útesu pak tuhne. Ale kde mám vlastně začít? Co musím zvážit, má to pro mě opravdu smysl, co je v ceně, kolik to stojí? atd atd.. Než učiníte konkrétní rozhodnutí pro nebo proti mořskému akváriu, měli byste si na tyto otázky odpovědět sami v důkladném průzkumu.

Mnoho, mnoho otevřených otázek

Mnoho otázek vás napadá, když vážně uvažujete o údržbě mořského akvária. Níže se pokusím uvést některé otázky, které jsem si položil. Doufám, že poslouží jako inspirace pro dobrý výzkum:

 • Co je korál a jaké druhy existují?
 • Patří ryby do nádrže s mořskou vodou a co je zde třeba zvážit?
 • Jak těžké je provozovat mořské akvárium?
 • Jaké údržbářské práce musím denně dělat?
 • Kolik času musím investovat do mořského akvária?
 • Musím získat speciální znalosti, abych mohl ovládat nádrž s mořskou vodou?
 • Jaké jsou výhody a nevýhody mořského akvária pro mou kvalitu života?
 • Jakou technologii potřebuji?
 • Jaké jsou pořizovací náklady?
Mořské akvárium - vše, co byste měli vědět

První odpovědi

Co je korál a jaké druhy existují?

Korály jsou přisedlé, kolonie tvořící cnidari. Rozmanitost korálů je obrovská. Dobrý přehled o korálech aktuálně dostupných na CommunityCorals můžete získat na našem „objevovat korály"Získat stránku." Největší skupiny korálů v zálibě mořské akvaristiky jsou tvrdé korály, měkké korály, sasanky a vějířovité korály. Tvrdé korály tvoří kostru z uhličitanu vápenatého, což znamená, že kladou zvláštní nároky na péči o parametry vody. Měkké korály netvoří kostru a obecně se o ně snadno pečuje. Sasanky jsou korály, které nejsou přisedlé a mají vysokou kopřivovou sílu. To představuje hrozbu pro ostatní korály a činí je pouze částečně vhodnými pro smíšené akvárium. Na rozdíl od ostatních zmíněných druhů se vějířoví koráli neživí světlem. Potřebují proto vhodné krmení.

Patří ryby do nádrže s mořskou vodou a co je zde třeba zvážit?

Ryby jsou podle mě nedílnou součástí mořského akvária. Bohužel v akváriu lze chovat jen málo mořských ryb. Vzhledem k tomu, že sám vidím udržitelnost své nádrže jako prioritu, moje populace ryb je poměrně malá. Ryby každopádně vyžadují speciální výzkum, protože na nádrž mají často velmi odlišné nároky a mohou představovat nebezpečí i pro vaše spolubydlící. Jsou však nezbytné pro akvárium s útesy, protože odpadní produkty z ryb slouží jako zdroj potravy pro korály a další tvory v akváriu. Ryby navíc do akvária přinášejí spoustu života a pohybu a jsou tedy dle mého názoru nepostradatelné.

Jak těžké je provozovat mořské akvárium?

Myslím, že na tuto otázku lze odpovědět pouze subjektivně. Z mého pohledu musíte mít zdravý zájem a vůli provozovat bazén rozumně. Pokud jste ochotni při nákupu dobře plánovat, nasbírat potřebné znalosti a investovat do potřebné technologie, další péče není žádná velká věda.

Je důležité, aby všechny aktivity spojené s akváriem s mořskou vodou byly zábavné. Protože jak všichni víme, co je zábavné, je pro nás také snadné. V každém případě je provoz malého bazénu náročnější než velký, protože zde může rychleji docházet ke kolísání parametrů vody. Doporučuji, pokud si nejste jisti, začněte v malém. Pokud pak umíte dobře provozovat malou nádrž a váš zájem o koníček je stále stejný jako v první den, můžete udělat potřebnou změnu a zážitky z vašeho malého mořského akvária zakomponovat do vašeho nového projektu.

Jaké údržbářské práce musím denně dělat?

Přesné aktivity se liší fond od fondu a systém od systému. Mnohé lze automatizovat nebo je potřeba jen nepravidelně v průběhu času. V zásadě však platí, že nedílnou součástí koníčku jsou tyto činnosti a měly by být plánovány:

 • Měření hodnot vody
 • výměna vody
 • čištění oken
 • Čištění průtokových čerpadel a skimmeru
 • Krmit
 • dávkovat
 • k doplnění vody
 • vyrábět vodu s reverzní osmózou

Kolik času musím investovat do mořského akvária?

Tato otázka úzce souvisí s předchozí otázkou týkající se údržbářských prací. Zde je krátký seznam mých zkušeností, které můžete použít jako pravidlo pi-x-palec:

Každý den: čištění kotoučů, podávání, dávkování, doplňování vody. Celkově bych tuto práci odhadl na 10 minut.

Týdně: Měření hodnot vody. Časy se liší v závislosti na rozsahu vašeho měření a zde bych námahu odhadoval na 15-30 minut.

2-týdenní: Výměna vody a čištění čerpadel a skimmeru. Zde byste měli počítat 2 hodiny.

Podle potřeby: V případě potřeby existují další práce, jako je výroba vody Osomse pro doplnění odpařené vody a jako základ pro výměnu vody. Jinak je v nádrži pořád co dělat a la přemisťování korálů, fragmentace, pokud je to nutné, sběr řas, čištění písku atd.

Musím získat speciální znalosti, abych mohl ovládat nádrž s mořskou vodou?

Definitivní! Měli bychom si uvědomit, že provozujeme exotický ekosystém s akváriem s mořskou vodou. V souladu s tím je třeba chápat nejdůležitější faktory, jako je světlo, proud a parametry vody. Doporučuji důkladný internetový průzkum zmíněných témat nebo případně literaturu na dané téma, která vám poskytne alespoň to nejdůležitější. V opačném případě vás nedostatek znalostí určitě přijde draho. Jak po stránce peněženky, tak nervů. A je třeba znovu říci, provozujeme zde ekosystém, ve kterém žijí zvířata. Je tedy povinné toto navrhnout podle požadavků obyvatel!

Jaké jsou výhody a nevýhody mořského akvária pro mou kvalitu života?

Kdo to nezná? Vracíme se domů z práce vystresovaní, dáme si rychlé sousto k jídlu a až příliš často večer končí u televize. Mnoho lidí, kteří jsou v této situaci, touží po koníčku, kde si odpočinou a pořádně vypnou.

Koníček mořské akvaristiky podle mého názoru nabízí úžasné možnosti a mnoho aspektů, které přispívají k obohacení kvality života. Který aspekt je v popředí, záleží na každém osobně. Zde jsou různé aspekty koníčku:

Technologie & Tinkering

Počínaje DIY bazénem a stavbou vlastních lamp až po přestavbu domu, můžete vidět spoustu kreativních přístupů, jak nechat afinitu k technologii proniknout do koníčka. Celou svou nádrž jsem si naplánoval a navrhl sám. Pěkný pocit úspěchu, když plánovaný bazén pak odpovídá plánům a vašim vlastním potřebám.

TV vypnuta – mořské akvárium zapnuto

Mnoho lidí, kteří se věnují koníčku s mořskou vodou, si zvláště užívá ranní a večerní pohled na bazén. Díky LED technologii si můžeme užít průběh dne s ranním východem slunce a večerními fázemi modrého světla. Nedělní rána se často konají s čerstvě uvařeným šálkem kávy před bazénem s mořskou vodou, což slibuje uvolněný a vyvážený začátek dne. Večer si užíváme zářivé barvy korálů s fází modrého světla nebo se těšíme na množství malých mikroorganismů s baterkou, které se odváží vynořit po zhasnutí světla.

Suma sumárum, koníček mořské akvaristiky nabízí velkou svobodu užívat si podmořský svět a tím i kus přírody. Bazén s mořskou vodou je dokonalou rovnováhou pro náš stresující každodenní život, který obvykle není příliš blízký přírodě.

Sbírání známek skončilo

Jedním z mnoha speciálních aspektů, které hobby nabízí, je aspekt sběratelské vášně. Především mořští akvaristé, kteří se tomuto koníčku věnují již delší dobu, začínají vyhledávat zvláště vyhledávané a vzácné živočichy. Jakmile začnete, rychle hledáte jednu z mnoha krásných rarit s obzvláště skvělými jmény, díky nimž se ambiciózní akvarista s mořskou vodou posadí a zpozorní. Montipora Bloody Sunrise, Acropora Candy Land, Bugatti Chalice, Jawbreaker Mushroom jsou jen některé ze zajímavě znějících jmen, které mají většinou původ v USA. Pěkný rejstřík korálů a jejich „vymyšlených názvů“ podle druhu, růstového zvyku a zbarvení najdete na www.reefs.com

Níže naleznete velmi zajímavé video v angličtině na téma chovu sběratelských korálů, tzv. Signature Corals.

Na co které komponenty potřebuji?

Pro provoz mořského akvária jsou nutné následující komponenty.

 • Osvětlení
  • Obecně se rozlišují 3 druhy osvětlení. T5, LED a Hybrid. Světlo slouží jako zdroj potravy pro korály prostřednictvím procesu fotosyntézy zooxanthel.
 • průtoková čerpadla
  • K čerpání vody se používají průtoková čerpadla. Díky pohybu vody mohou koráli ovládat svůj metabolismus. Pohyb vody navíc zajišťuje přísun kyslíku do mořské vody.
 • skimmery
  • Skimmer slouží k odstranění odpadu z vody. Tvorba pěny váže částice nečistot, které jsou odváděny z vody přes pěnový hrnec.
 • napájecí čerpadlo
  • Napájecí čerpadlo slouží k čerpání vody z technické komory nebo technické nádrže do hlavní nádrže. V souladu s tím se nevyžaduje, pokud neexistuje samostatný technický prostor. To je však zřídka případ.
 • Topení
  • V závislosti na jejich druhu a původu vyžadují korály teplotu vody ~26 stupňů. V souladu s tím musí být voda ohřívána ohřívačem.
 • stavba útesu
  • Pro stavbu útesu lze použít různé materiály. Jsou to živé skály, mrtvé skály, útesová keramika, epoxidová pryskyřice a umělé útesové skály, jako jsou Real Reef Rocks
 • Písek
  • Písek není nezbytně nutný, ale pro mnohé má zvláštní kouzlo. Písek slouží jako oblast osídlení důležitých bakteriálních kultur v naší mořské pánvi.
 • útesová sůl
  • Sůl se používá k výrobě mořské vody. Mořská voda musí být samozřejmě připravena pro první napuštění, ale je také nutná pro nejnutnější výměny vody.
 • osmózový systém
  • Systém osmózy se používá k čištění vody z vodovodu. Vyčištěná voda z kohoutku pak slouží jako základ pro přidávání mořské soli do vody nebo pro doplnění odpařené vody.
 • různé doplňky
  • Seznam možných doplňků, které by vám měly usnadnit váš koníček, je dlouhý. Spontánně mě napadají následující věci. Čistič kotoučů, podávací pipeta, dávkovací systém, reaktory, filtrační sáčky, TDS měřící přístroj na osmózu vody, aerometr, refraktometr pro stanovení hustoty atd. atd.
 • povodí
  • A samozřejmě potřebujeme také bazén, který lze zakoupit v různých typech skla, jako je křemenné sklo a plavené sklo. Kromě toho existuje mnoho bazénů vyrobených z akrylátu. Ty mají často hezčí tvary a nabízejí nejlepší výhled přes sklo do bazénu. Bohužel je však akryl velmi citlivý na poškrábání. Činely jsou nyní k dispozici také jako plug & play řešení. Kvalitní činely najdete v naší kategorii akvária
Mořské akvárium - vše, co byste měli vědět

Jaké jsou pořizovací náklady?

Na tuto otázku není snadné odpovědět a závisí na požadavcích příslušného mořského akvaristy. Osobně jsem začínal s malým 30L nano tankem. Myslím, že můžete spustit tank s první zásobou s rozpočtem kolem 1000 EUR.

Podle mého názoru, pokud chcete začít s větší nádrží od 300L, neměli byste plánovat s rozpočtem nižším než 3000 €. Důležitým poznatkem, který většina akvaristů se slanou vodou získala, je, že dobré plánování s dobrou technologií se z dlouhodobého hlediska také finančně vyplatí.

Rozhodli jste se provozovat mořské akvárium?

OK, gratuluji. Máte-li potřebné finanční prostředky, patřičný zájem, vytrvalost a v neposlední řadě i trochu trpělivosti, rozhodli jste se správně a budete si svůj nový podmořský svět užívat po mnoho let.

V následujícím bych vás rád připravil na další kroky, které by vám měly pomoci na cestě k vaší nádrži s mořskou vodou.

Cesta do mořského akvária

Stále si velmi dobře pamatuji hodiny výzkumu, které jsem dělal, než jsem naplánoval a uvedl svůj tank do provozu. Myslím, že byste měli postupovat následujícím způsobem: porozumět chemii mořské vody a biologickým procesům v mořském akváriu, naplánovat si nádrž, - techniku, - požadovanou strukturu útesu a vysazení ryb a korálů. Jakmile dokončíte toto plánování, můžete začít nakupovat a pustit se do praxe. Postavíte si nádrž, doplníte mořskou vodu, navrhnete strukturu útesu, projdete fází záběhu a nakonec postupně naplníte svou nádrž jejími obyvateli. V následujících příspěvcích na blogu vás budu doprovázet na vaší cestě. Při výběru technologie a vhodných zvířat si můžete svobodně vybrat CommunityCorals Samozřejmě vždy rádi poradíme.

Mořské akvárium - vše, co byste měli vědět
Domácí útesy mohou být tak krásné.

Jednoduše navštivte náš Farmer Shop Community Reef Supply nebo nás kontaktujte na adrese info@communitycorals.de

Mořské akvárium - vše, co byste měli vědět
obchod s mořskou vodou

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny * výrazný